مقالات

لیزیک

لیزیک

بررسی اجمالی

جراحی چشم لیزیک


جراحی چشم لیزیک بهترین روش شناخته شده و رایج ترین عمل جراحی انکسار با لیزر برای رفع مشکلات بینایی است. با کمک لیزر در keratomileusis درجا (LASIK) می تواند جایگزینی برای عینک یا لنزهای تماسی باشد.

در حین عمل جراحی لیزیک ، از یک نوع خاص لیزر برش برای تغییر دقیق شکل بافت روشن گنبدی در قسمت جلوی چشم (قرنیه) استفاده می شود تا دید را بهبود ببخشد.

در چشم هایی که بینایی طبیعی دارند ، نور پس از برخور و عبور از قرنیه و لنز داخل چشم شکسته می شودمی شود و دقیقاً روی شبکیه که در پشت چشم قرار دارد متمرکز می شود. اما در افراد نزدیک بینی، دور بینی یا آستیگماتیسم ، نور به صورت نادرست شکسته می شود و در نتیجه تاری دید ایجاد می شود.

عینک یا لنزهای تماسی می توانند دید را اصلاح کنند ، اما عمل جراحی که باعث تغیر در انحنای قرنیه می شود هم می توان تاری دید را اطلاح کرد.

چرا دید تار می شود؟؟

جراحی لیزیک ممکن است گزینه ای برای اصلاح یکی از این مشکلات بینایی باشد:

نزدیک بینی (نزدیک بینی):

هنگامی که سطح چشم شما کمی کروی تر از حد نرمال است یا وقتی قرنیه خیلی تیز است ، پرتوهای نور در جلوی شبکیه متمرکز شده و دید دور را محو می کنند. شما می توانید اشیاء نزدیک را ببینید که تقریباً کاملاً واضح هستند ، اما نه آنهایی که خیلی دور هستند.

دور بینی (هایپروپی).

هنگامی که سطح قرنیه شما که خیلی صاف است ، به جای اینکه روی شبکیه قرار بگیرید ، نور در پشت شبکیه تمرکز می کند. این باعث می شود دید نزدیک ، و گاهی اوقات دید دور ، تار شود.

آستیگماتیسم

هنگامی که سطح قرنیه اصلاحات موج دار میشود به طور یکنواخت یک دست نیست، نتیجه آستیگماتیسم است ، که تمرکز بینایی نزدیک و دور را مختل می کند.

خطرات

عوارضی که باعث از بین رفتن بینایی می شوند بسیار نادر هستند. اما برخی از عوارض جانبی عمل جراحی چشم لیزیک ، به ویژه خشکی چشم و مشکلات بینایی موقتی مانند تابش خیره کننده ، ضعیف شدن دوباره چشم بسیار رایج است.

اینها معمولاً بعد از چند هفته یا چند ماه از بین می روند و تعداد بسیار کمی این مشکلات دائم می ماند

خطرات جراحی لیزیک عبارتند از:

شش ماه اول یا حدوداً بعد از عمل جراحی ، چشمان شما هنگام بهبودی ممکن است به طور غیرعادی خشک احساس شود. خشکی چشم می تواند کیفیت بینایی شما را کاهش دهد.

پزشک چشم شما ممکن است چشم را برای خشکی چشم توصیه کند. اگر خشکی شدید چشم را تجربه می کنید ، می توانید روش دیگری را انتخاب کنید تا شمع های مخصوص را وارد کنید.

مجرای اشک شما برای جلوگیری از تخلیه اشک از سطح چشمان شما.

تابش خیره کننده ، هاله و بینایی دوگانه. شما ممکن است در شب هنگام بعد از عمل ، که معمولاً چند روز تا چند هفته به طول می انجامد ، در بینایی خود دچار مشکل شوید. ممکن است متوجه افزایش حساسیت به نور ، تابش خیره کننده ، حفره در اطراف چراغ های روشن یا دید دو برابر شوید.

حتی هنگامی که یک نتیجه دید خوب در شرایط تست استاندارد اندازه گیری می شود ، ممکن است بینایی شما در نور کم نور (مانند غروب یا مه) از بعد از عمل نسبت به قبل از عمل به میزان بیشتری کاهش یابد.

لیزر بافت خیلی کمی از قرنیه چشم شما را از بین می برد ، نتیجه دید واضح تری را که امیدوار بودید بدست نمی آورید. و این برای افرادی که دارای نمره چشم زیاد هستند مطاوب نیست.

و از بین بردن بافت بیشتر از چشم این افراد به هیچ وجه درست نیست و امکان به وجود امدن خراش های ریز در سطح قرنیه را دارد.

آستیگماتیسم. آستیگماتیسم می تواند با برداشتن قسمت های ناهموار قرنیه سطح قرنیه را یکدست کرد. البته برای درمان کامل ممکن است نیاز به جراحی اضافی ، عینک یا لنزهای تماسی داشته باشد.

برخی از شرایط بهداشتی می تواند خطرات مرتبط با عمل جراحی لیزیک را افزایش داده یا نتیجه را کمتر قابل پیش بینی کند.

اگر شرایط خاصی دارید ، پزشکان ممکن است عمل جراحی انکسار لیزر را برای شما توصیه نکنند ، از جمله:

اختلالات خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید
سیستم ایمنی ضعیف ناشی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا HIV
خشکی مداوم
تغییرات اخیر در بینایی به دلیل داروها ، تغییرات هورمونی ، بارداری ، شیردهی یا سن
التهاب قرنیه ، اختلالات درپوش ، صدمات چشم یا بیماری های چشمی مانند یووئیت ، تبخال سیمپلکس موثر بر ناحیه چشم ، گلوکوم یا آب مروارید
عمل جراحی لیزیک معمولاً توصیه نمی شود اگر:

بیماری چشمی داشته باشید که باعث نازک شدن و برآمدگی قرنیه می شود ، یا اگر سابقه خانوادگی از آن دارید
دید کلی نسبتاً خوبی داشته باشید
نزدیک بینی شدید داشته باشید
ضخامت قرنیه نازکی داشته باشید
تغییرات چشم وابسته به سن داشته باشید که باعث می شود دیدتان کمتر شود
در ورزش هایی شرکت کنید که ممکن است با ضربات صورت همراه باشد
اگر در حال جراحی لیزیک هستید ، در مورد سوالات و نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما در مورد اینکه شما کاندیدای این روش یا سایر روشهای مشابه هستید ، بحث خواهد کرد.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید ، که می تواند شکل قرنیه شما را تغییر دهد ، لازم است که حداقل چند هفته قبل از ارزیابی و عمل جراحی ، از پوشیدن آنها کاملاً دست بردارید و فقط عینک خود را استفاده کنید.

در طی ارزیابی ، پزشک چشم شما در مورد تاریخچه پزشکی و جراحی شما سؤال خواهد کرد و یک معاینه جامع چشم برای ارزیابی بینایی شما و ارزیابی اینکه آیا شما می توانید با خیال راحت تحت این عمل قرار بگیرید ، به شما ارائه می دهد.

پزشک شما به دنبال علائم زیر است:

عفونت چشم
التهاب
خشکی چشم
نازکی ضخامت قرنیه
فشار چشم بالا

پزشک چشم شما همچنین می تواند قرنیه شما را اندازه گیری کند ، و فرم ، کانتور ، ضخامت و هرگونه بی نظمی را یادآوری می کند. پزشک چشم شما ارزیابی خواهد کرد که مناطقی از قرنیه شما نیاز به تغییر شکل دارد و میزان دقیق بافت را برای برداشتن از قرنیه شما مشخص می کند.

پزشکان عموماً از فناوری هدایت شده با موج استفاده می کنند تا چشم شما را قبل از جراحی لیزیک ارزیابی کنند. در این تست ، یک اسکنر یک نمودار کاملاً دقیق ، شبیه به نقشه توپوگرافی ، از چشم شما ایجاد می کند. هرچه اندازه گیری ها دقیق تر باشد ، پزشک چشم شما می تواند در از بین بردن بافت قرنیه دقیق تر باشد.

قبل از عمل ، پزشک در مورد خطرات و فواید جراحی لیزیک ، آنچه که انتظار دارید قبل و بعد از عمل و هرگونه سؤالی که ممکن است داشته باشید ، صحبت خواهد کرد.

در طول عمل

جراحی لیزیک معمولاً در ۳۰ دقیقه یا کمتر انجام می شود. در طول عمل ، روی صندلی به پشت خود دراز می کشید. ممکن است برای آرامش در شما دارویی به شما داده شود.

بعد از قرار دادن قطره های بی حس کردن در چشم ، پزشک شما از وسیله ای برای باز نگه داشتن پلک های شما استفاده می کند.

یک حلقه مکش که دقیقاً قبل از بریدن فلپ قرنیه روی چشم شما قرار گرفته است ، ممکن است باعث احساس فشار شود و بینایی شما ممکن است کمی کمرنگ شود.

جراح چشم شما از تیغه کوچک یا لیزر برش استفاده می کند تا یک تکه کوچک حلقوی کوچک را از قسمت جلوی چشم خود برش دهد. تاپ کردن فلپ به پزشک شما اجازه می دهد تا قسمتی از قرنیه شما تغییر شکل یابد.

با استفاده از لیزر برنامه ریزی شده ، جراح چشم شما قسمت هایی از قرنیه شما را تغییر شکل می دهد. با هر پالس پرتو لیزر ، مقدار کمی از بافت قرنیه برداشته می شود. جراح بعد از تغییر شکل مجدد قرنیه ، فلپ را به جای خود قرار می دهد. فلپ معمولاً بدون بخیه بهبود می یابد.

در طی عمل جراحی از شما خواسته می شود تا بر روی یک نقطه نور تمرکز کنید. خیره شدن به این نور به شما کمک می کند چشم خود را ثابت نگه دارید در حالی که لیزر قرنیه شما را تغییر داد. ممکن است با لیزر بافت قرنیه شما از بین رفته و بوی استشمام کنید. برخی افراد بو کردن بوی شبیه به سوزش مو را توصیف می کنند.

در صورت نیاز به عمل جراحی لیزیک در هر دو چشم ، پزشکان عموماً در همان روز عمل را انجام می دهند.

نتیجه

بیش از ۸ از ۱۰ نفری که تحت عمل جراحی انکسار LASIK قرار گرفتند ، دیگر نیازی به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی برای اکثر فعالیتهای خود ندارند.

نتایج عمل به خطای خاص انکسار شما و سایر عوامل بستگی دارد. افرادی که درجه کم نقص بینایی دارند ، با جراحی انکسار بیشترین موفقیت را دارند. افرادی که درجه بالایی از نزدیک بینی یا دوربینی دارند همراه با آستیگماتیسم نتایج قابل پیش بینی کمتری دارند.

در بعضی موارد ، جراحی ممکن است تحت فشار قرار گیرد. اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است شما برای دستیابی به اصلاح مناسب به یک عمل جراحی دیگری نیاز داشته باشید.

به ندرت ، بینایی بعضی از افراد به آرامی به سطح بینایی که قبل از عمل داشتند ، برمی گردند. این ممکن است به دلیل شرایط خاصی مانند بهبود غیر طبیعی زخم ، عدم تعادل هورمونی یا بارداری اتفاق بیفتد. بعضی اوقات این تغییر دید به دلیل مشکل چشم دیگری مانند آب مروارید است. با پزشک خود در مورد هرگونه تغییر دید صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *