مقالات

ناخنک چشم

ناخنک چشم

ناخنک چشم

ناخنک چشم از رشد ملتحمه یا غشای مخاطی است که قسمت سفید چشم شما را تا بالای قرنیه می پوشاند. قرنیه پوشش جلویی روشن چشم است. این رشد خوش خیم یا غیر سرطانی اغلب مانند کوه شکل می گیرد. یک ناخنک معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند نیاز به درمان ندارد ، اما در صورت پیشرفت بینایی شما را از بین می برد.

علت آن چیست؟

علت دقیق ناخنک مشخص نیست. یک توضیح این است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور ماوراء بنفش (UV) می تواند منجر به این رشد شود. بیشتر در افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند و زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانند در محیط های آفتابی یا بادی می گذرد. افرادی که چشمانشان به طور مرتب در معرض عناصر خاصی قرار دارد ، خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. این عناصر عبارتند از:

گرده
شن
دود
باد

علائم چیست؟

ناخنک همیشه علائم ایجاد نمی کند. وقتی این کار را انجام داد ، علائم معمولاً خفیف است. علائم شایع شامل قرمزی و تاری دید است. همچنین ممکن است احساس سوزش یا خارش احساس کنید. اگر یک ناخنک به اندازه کافی بزرگ شود تا قرنیه شما را بپوشاند ، می تواند در بینایی شما اختلال ایجاد کند. ناخنک ضخیم یا بزرگتر نیز می تواند باعث شود احساس کنید که یک جسم خارجی در چشم دارید. به دلیل ناراحتی ، ممکن است نتوانید همچنان از لنزهای تماسی استفاده کنید.

چقدر جدی است؟

ناخنک می تواند منجر به زخم شدید در قرنیه شما شود ، اما این نادر است. زخم بر روی قرنیه باید درمان شود زیرا این امر می تواند باعث از بین رفتن بینایی شود. برای موارد جزئی ، درمان معمولاً شامل قطره چشم یا پماد برای درمان التهاب است. در موارد جدی تر ، درمان می تواند شامل برداشتن جراحی ناخنک باشد.

چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص ناخنک ساده است. چشم پزشک شما ممکن است براساس معاینه چشم شما با دستگاه های مخصوص ، این بیماری را تشخیص دهد. این دستگاه به پزشک شما اجازه می دهد با کمک بزرگنمایی و روشنایی ، چشم شما را ببیند. اگر پزشک شما نیاز به انجام آزمایشات اضافی دارد ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تست حدت بینایی

این تست شامل خواندن حروف روی نمودار چشم است.

توپوگرافی قرنیه

این روش نقشه برداری پزشکی برای اندازه گیری تغییرات انحنای قرنیه شما استفاده می شود.

عکس برداری

این روش شامل گرفتن عکس برای ردیابی میزان رشد پتریگیم است.

چگونه درمان می شود؟

یک ناخنک معمولاً نیازی به درمان ندارد ، مگر اینکه مانع بینایی شما شود یا باعث ناراحتی شدید شود. ممکن است چشم پرشک شما بخواهد گاهی اوقات چشم شما را معاینه کند تا ببیند آیا این رشد باعث ایجاد مشکلات بینایی می شود یا خیر.

داروها

اگر ناخنک باعث تحریک و قرمزی زیادی شود ، پزشک ممکن است برای کاهش التهاب ، قطره چشم یا پمادهای چشم حاوی کورتیکواستروئیدها را تجویز کند.

عمل جراحی

اگر قطره چشم یا پمادها تسکین نیافته ، پزشک شما ممکن است عمل جراحی را برای از بین بردن ناخنک توصیه کند. جراحی نیز هنگامی انجام می شود که ناخنک چشم باعث از بین رفتن بینایی یا وضعیتی به نام آستیگماتیسم شود که می تواند منجر به تاری دید شود. در صورت تمایل به حذف آن به دلایل زیبایی ، می توانید در مورد روشهای جراحی نیز با پزشک خود صحبت کنید.

چند خطرات مرتبط با این عمل وجود دارد. در بعضی موارد ، ناخنک بعد از برداشتن جراحی می تواند برگردد. ممکن است چشم شما بعد از عمل احساس خشکی و تحریک کند. پزشک شما می تواند داروهای تجویز را برای تسکین و کاهش خطر رشد مجدد آن تجویز کند.

چطور می توان از گرفتن ناخنک جلوگیری کرد؟

در صورت امکان ، از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی که می تواند باعث ناخنک شود ، خودداری کنید. شما می توانید با استفاده از عینک آفتابی یا کلاه برای محافظت از چشمان خود در مقابل نور خورشید ، باد و گرد و غبار از ایجاد ناخنک کمک بگیرید. عینک آفتابی شما همچنین باید از اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) محافظت کند. اگر در حال حاضر چشم شما ناخنک دارد، محدود کردن قرار گرفتن در معرض موارد زیر می تواند رشد آن را کند کند:

باد
گرد و خاک
گرده
دود
نور خورشید

و اگر عمل کرده باشید به حفاظت از چشمان شما کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *